LaTeX - instalacija

Pojam LaTeX se najčešće koristi u dva značenja:

  1. LaTeX je vrsta jezika za označavanje pomoću koga se priprema specifikacija finalnog tekstualnog dokumenta. Sama specifikacija na jeziku LaTeX je takođe tekstualni dokument tipa .tex u kome se, pored običnog teksta (sadržine finalnog dokumenta) nalaze i LaTeX-komande i okruženja (npr. \documentclass, \begin{document}...\end{document}
  2. latex je program koji specifikaciju na jeziku LaTeX prevodi u finalni dokument koji može biti u raznim formatima (.dvi, .ps, .pdf). On obično ide u paketu sa pomoćnim programima, a takav programski paket se naziva distribucija (La)TeX-a

Stoga, da bi se LaTeX koristio, potrebno je imati distribuciju LaTeX-a (2) i neko pogodno programsko (razvojno) okruženje koje omogućava da se u njemu istovremeno kuca specifikacija (1) i da se na osnovu te specifikacije generiše finalni dokument pozivanjem programa latex (2).

Distribucije LaTeX-a

Postoji više besplatnih distribucija LaTeX-a. Tokom dosadašnjih vežbi iz ovog predmeta korišćene su razne verzije distribucije MikTeX (2.2, 2.7, 2.9). Trenutno je aktuelna verzija 2.9 čija je kompletna distribucija instalirana u računarskoj učionici. Nažalost, ta distribucija je trenutne veličine ~1,1 GB, a po instalaciji zauzima oko 2 GB na disku. Stoga su distributeri omogućili i preuzimanje manje, osnovne verzije MikTeX-a, ~170 MB, a korisnici potom posebno preuzimaju i instaliraju samo one pakete koji su im neophodni za rad. Stoga, iako je osnovna distribucija naizgled jednostavna za početak, za mnoge korisnike je dodavanje i instaliranje dodatnih paketa noćna mora. U računarskoj učionici su na dva računara dostupne obe verzije, osnovna i kompletna instalacija distribucije MikTeX 2.9, te ih studenti ne moraju preuzimati preko interneta.

Razvojna okruženja

Od 2006. do 2009. godine, u nedostatku efikasnog i besplatnog razvojnog okruženja za LaTeX, korišćena je probna verzija izuzetnog komercijalnog razvojnog okruženja WinEdt (probna verzija je dostupna samo 30 dana). "Otkrićem" programa TeXstudio, na vežbama se od 2010. godine prelazi na primenu tog alata u nastavi LaTeX-a. TeXStudio je besplatan i slobodan softver. Dolazi u dve verzije, prva se instalira, dok se druga samo raspakuje i pokrene se texstudio.exe (zgodna je za korišćenje sa USB-a na računarima gde nemate privilegije da instalirate programe). Oba programa se mogu preuzeti sa interneta, kao i iskopirati sa dva računara u računarskoj učionici 4a.

Redosled instalacija:

Najpre je neophodno instalirati distribuciju LaTeX-a (MikTeX), a onda razvojno okruženje (TeXstudio ili WinEdt). Redosled je bitan jer se prilikom instalacije razvojnog okruženja automatski detektuju putanje do neophodnih programa distribucije MikTeX. Ako se prvo instalira razvojno okruženje, pa tek onda MikTeX, onda korisnik mora sam da podešava te putanje, što za neiskusnog korisnika može da predstavlja i te kakav problem.

  1. Najpre se instalira ili osnovna ili kompletna verzija distribucije MikTeX. Preporučuje se kompletna instalacija.
    1. osnovna instalacija (~170 MB). Pokrene se basic-miktex-2.9.4250.exe i prate uputstva.
    2. kompletna instalacija (~1,1 GB). Pokrene se miktex-setup-2.9.3959.exe i prate uputstva.
    Obe instalacije traju pa ih ne treba pokretati ako Vam se negde žuri.
  2. (Neobavezno) Da biste mogli da pregledate dokumente u formatu .ps i .pdf, pre instalacije razvojnog okruženja možete instalirati podršku za Postscript (Ghostscript i Ghostview, tim redom) i PDF (Acrobat Reader). U učionici 4a su dostupne verzije Ghostscript 9.02, Ghostview 4.9 i Acrobat Reader 7.0. Ako već imate instaliran Acrobat Reader nije potrebno da ga instalirate ponovo.
  3. Instalira se neko okruženje iz koga će se koristiti MikTeX, npr. WinEdt ili TeXStudio.
    1. TeXStudio (u učionici 4a je dostupna verzija 2.2)
    2. WinEdt (probna verzija je dostupna samo 30 dana; u učionici 4a je dostupna verzija 5.3)

Verzija programa u računarskoj učionici 4a

Prilikom kopiranja programa sa računara u učionici 4a, preuzima se katalog LaTeX sa sledecim sadržajem: latex-dir.png, 3,5kB