Uputstvo za korišćenje referenci u programskom paketa L^{A}TEX

Zabušant Srećković

1 Zaglavlje stranice

Proučite komande \pagestyle, \markboth, \markright.

2 Tipovi referenci

2.1 Fusnote

Fusnote se prave pomoću komande: \footnote{tekst fusnote}. Npr, RAM^{1} može imati različiti kapacitet već sada izražen u GB.

2.2 Bibliografija

Prilikom pisanja se često referiše na razne izvore (papirne ili elektronske). Izvori se obično navode na kraju dokumenta sa naslovom “Literatura”. Svakom izvoru se u Literaturi pridružuje neka skraćenica pomoću koje se referiše u tekstu, a čitalac na osnovu nje pronalazi detaljne informacije o izvoru. Npr, za detaljni opis tabela videti [Samardžić et al, 2003]; za detalje o sekcijama najbolje pogledati [PDF Tutorial, 2007]; a [HTML Tutorial, 2000] sadrži korisne informacije o referencama. Komande koje se koriste su:

   • okruženje thebibliography
   • \bibitem
   • \cite

Dokument sa bibliografijom mora dva puta da se LaTeX-uje. L^{A}TEX sam ubacuje naslov literature, ali na engleskom (References ili Bibliography, zavisno od klase dokumenta — article ili book).

1Random Access Memory.

3 Indeks

3.1 Indeksiranje pojmova

Pojmovi se indeksiraju komandom \index. Ova komanda se navodi iza reči koji se indeksira, a kao argument se navodi odgovarajući termin u indeksu.

Npr. . . . ,,razne verzije kodiranja\index{kodiranje}.

3.2 Generisanje indeksa

Da bi se generisao indeks neophodni su sledeći koraci:

• Reči koje treba da se pojave u indeksu se obeleže komandom \index;

• Primenom komande \usepackage se uključuje paket makeidx;

• U preambulu se dodaje komanda \makeindex;

• Na mestu gde indeks treba da se pojavi (na kraju dokumenta pre

     \end{document}) dodaje se komanda \printindex ;

• Datoteka se LATEX-uje;

• Izvršava se komanda Make Index (nadjite je medju ikonicama, desno od ikonice za LaTeX);

• Datoteka se ponovo LATEX-uje;

Ukoliko dokument ima i literaturu i indeks, LaTeX-uje se isto kao da ima samo indeks (LaTeX, Make Index, LaTeX).

References

[PDF Tutorial, 2007] LaTeX Tutorials A Primer (pdf) [HTML Tutorial, 2000] Online tutorials on LaTeX (HTML) [Samardžić et al, 2003] Aleksandar Samardžić, Goran Nenadić, Predrag

Janičić: LaTeX za autore, Beograd, Kompjuter biblioteka, 2003.

Index

dokument, 1, 2 fusnote, 1