Konstante i promenljive

Konstante

U okviru jezika VBA postoje dve vrste konstanti:

Ugrađene konstante (literali)

Konstante koje definiše korisnik

Sintaksa za definisanje korisničkih konstanti je
Const imeKonstante As Tip = vrednostKonstante
Npr,
Const BROJ_MESECI As Integer = 12

Promenljive

Promenljive se koriste u programu za čuvanje podataka i to:

Njihov naziv dolazi otud što se vrednost promenljivih tokom programa može menjati.

Tip promenljivih

S obzirom da se podaci u računaru čuvaju kodirani binarnom azbukom, a jedna binarna niska može da se interpretira (dekodira) na razne načine (npr. kao karakter 'A' ili kao dekadni broj 65), neophodno je svakoj promenljivoj pridružiti njen tip. Tip promenljive određuje koje su dozvoljene vrednosti promenljive, i koje operacije mogu da se izvode nad tom promenljivom (tj. u kojim izrazima promenljiva sme da se pojavi kao sastavni deo). Takođe, tip promenljive određuje na koji način će njen binarni sadržaj biti interpretiran.

Detalji o tipovima u programskom jeziku VBA

Deklaracija promenljivih

Deklaracijom promenljiva započinje svoj "život" u programu. Smisao deklaracije je da se u memoriji odvoji lokacija za smeštaj podatka željenog tipa, a kojoj će se pristupati ne preko njene memorijske adrese već preko željenog imena.

Deklaracija promenljivih prostog tipa u VBA

Deklaracija promenljivih prostog tipa u VBA se obavlja naredbom Dim čiji su opšti oblici:
 Dim imePromenljive As prostTip
Npr,
 Dim godina As Integer

Inicijalizacija promenljivih

Pre no što se započne sa korišćenjem promenljive, neophodno je da ona poseduje nekakvu vrednost. Dodeljivanje početne vrednosti promenljivoj se naziva inicijalizacija promenljive. Inicijalizacija promenljivih prostog tipa se obavlja naredbom dodele Let, dok se promenljive koje predstavljaju reference na objekte inicijalizuju naredbom dodele Set.

Mađarska notacija

Mađarska notacija je dogovor o imenovanju promenljivih u programiranju. Ovde ćemo ilustrovati jedan oblik te notacije kod kojeg prefiks imena promenljive ukazuje na njen tip, dok ostatak imena ukazuje na namenu promenljive. Prefiks je obično skraćenica (3-4 slova) koja se lako pamti i koja asocira na tip promenljive. Prefiks se piše malim slovima. Ostatak imena su spojene reči koje označavaju namenu promenljive, pri čemu je prvo slovo svake reči veliko, dok su ostala mala.

U tabeli su navedeni najčešće korišćeni prefiksi za imena promenljivih određenog tipa u programskom jeziku VBA. Npr. iDan može da predstavlja ime celobrojne promenljive koja sadrži redni broj dana (1-31), sDan - promenljivu tipa String (tekst), koja čuva ime dana u nedelji ("Ponedeljak" - "Nedelja"), dok bJeParan predstavlja promenljivu logičkog tipa čija vrednost (True ili False)pokazuje da li je neki broj paran ili ne .

Prost tipPrefiks naziva
promenljive
Primer
IntegeriiDan
StringssDan
BooleanbbJeParan

Opseg važenja promenljivih i potprograma

Izraz "opseg važenja" (eng. scope) se koristi za opis uslova pod kojim se može pristupiti promenljivoj, odnosno uslova pod kojim se može realizovati poziv potprograma. Kao sinonim za opseg važenja još se koristi izraz "vidljivost".

U zavisnosti od mesta i načina na koji je promenljiva deklarisana, njoj se može pristupiti:

U zavisnosti od mesta i načina na koji je potprogram definisan, on se može pozvati:

Vidljivost promenljivih koje predstavljaju svojstva objekata, kao i potprograma koji predstavljaju metode objekata biće posebno obrađena u odeljku Pristup članovima klase.